GALERIA FORTY / FORTY
Marcin Rutkiewicz
2015
Album podsumowuje pięć lat istnienia prowadzonej przez naszą fundację Galerii Forty/Forty w Forcie Bema oraz prezentuje prace i sylwetki ponad pięćdziesięciu twórców zaproszonych do projektu.
O galerii wg słów kuratorów projektu:
“(…) Na tak zwanych wystawach street artu zobaczyć można z reguły dokładnie to samo, co w galeriach prezentujących „zwykłą” sztukę – obrazy na płótnach, grafiki, instalacje, obiekty, czasem nawet rzeźby. Ze street artem łączy je jedynie to, że autorzy tych prac tworzą również sztukę na ulicach, zwykle – choć nie jest to regułą – wykorzystując podobne motywy i techniki. Żadna ze znanych nam „wystaw street artu” nie była jednak w stanie oddać tego, co jest najistotniejszą składową tej sztuki – ulicznej anarchii, braku kontroli i ograniczeń, oddolności inicjatyw, efemeryczności prac, ich zmienności w czasie, interakcji z działaniami innych twórców, a także stałej, niczym i nigdy nie ograniczanej dostępności dla widzów. Wszystkiego tego, co czyni street art zjawiskiem tak żywym i tak bardzo pociągającym. (..)
Galeria Forty / Forty to zawsze czynna i nie nadzorowana galeria sztuki. To eksperyment ekspozycyjny, próba pogodzenia niezależności, spontaniczności i anarchiczności street artu z ograniczeniami, jakie narzuca zamknięta przestrzeń ekspozycyjna. To jedna z możliwych odpowiedzi na pytanie, jak pokazywać sztukę z ulic, by nie utraciła ona swojej autentyczności.”
Wydawnictwo Fundacji Sztuki Zewnętrznej
POLSKI STREET ART cz. 2
Ela Dymna i Marcin Rutkiewicz
2012
Polski Street Art cz. 2 / Między anarchią a galerią to trzecia z serii książek o tym zjawisku, wydawana przez Fundację Sztuki Zewnętrznej i wydawnictwo Carta Blanca. Pierwsza, Polski street art, prezentowała dokonania kilkudziesięciu interesujących artystów ulicznych, działających w naszym kraju. Druga, Graffiti w Polsce 1940–2010 przybliżała nasze mało znane, ponad 70-letnie tradycje ulicznej aktywności. Trzecia jest kompletnym portretem samego zjawiska, które w ciągu ostatnich dwóch lat przeszło gwałtowny proces dojrzewania, oraz diagnozą jego aktualnego stanu. Książka rzuca nowe światło na granice gatunku, przybliża uliczne style i techniki twórcze, ich genezę, napotykane postawy artystyczne, toczące się spory definicyjne i wewnętrzne linie podziałów. Na tym tle zaprezentowane zostały sylwetki i prace kilkudziesięciu artystów, jedynie częściowo znanych z wcześniejszych publikacji.
Wydawnictwo Carta Blanca 2011 (grupa PWN)
GRAFFITI W POLSCE 1940-2010
Tomasz Sikorski i Marcin Rutkiewicz
2011
Powstanie i rozwój sztuki ulicznej na świecie zostały znakomicie udokumentowane, a laury należne jej pionierom dawno rozdane. Graffiti w Polsce wywraca tę konstrukcję, pokazując zapomnianych twórców i zjawiska, które za żelazną kurtyną działy się czasem nawet wcześniej niż to, co miłośnicy graffiti uważają za „początek“.
Graffiti w Polsce to podróż przez 70 lat historii ulicznej twórczości w naszym kraju, od antyhitlerowskich haseł malowanych na murach w czasie II wojny światowej, przez gwałtowny rozwój gatunku, związany z aktywnością artystyczną i polityczną w latach 80., aż po twórczość pierwszej dekady XXI w. Album zawiera unikatowy materiał zdjęciowy i przybliża sylwetki najciekawszych polskich twórców.
Wydawnictwo Carta Blanca (grupa PWN)
POLSKI STREET ART
Ela Dymna i Marcin Rutkiewicz
2010
Publikacja prezentująca ponad pięćdziesięciu najważniejszych twórców tej dziedziny sztuki w naszym kraju i rys historyczny zjawiska, ukazany w trzech opracowaniach, autorstwa Izabeli Paluch, Igora Dzierżanowskiego i Aleksandra Hudzika.
Wydawnictwo Carta Blanca (grupa PWN)
POLSKI OUTDOOR. REKLAMA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ.
Ela Dymna i Marcin Rutkiewicz
2009
Publikacja ukazująca skalę degradacji krajobrazu Polski przez niekontrolowany zalew tzw. reklamy zewnętrznej. Album zawiera też diagnozę przyczyn obecnego stanu rzeczy i kompleksową propozycję działań naprawczych.
Do publikacji wypowiedzieli się m.in. Jacek Żakowski, Zbigniew Hołdys, Marcin Meller, Magdalena Cielecka, Wojciech Eichelberger, Xawery Żuławski, Edward Dwurnik, Wojciech Krukowski, Wiktor Osiatyński i kilkadziesiąt innych postaci ze świata kultury, nauki i mediów.
Wydawnictwo Klucze